Binalarda ısı kayıplarının büyük bölümü dış cephelerde meydana gelmekte bu yüzden de binanın içeriden olduğu gibi dışarıdan da izole edilmesi ve enerji kayıplarına karşı korunması gerekir. Dış cephe mantolama sistemlerinin binanıza sağlayacağı 4 fayda şunlardır:

1) Isı kaybını azaltır

Mantolama olmayan binalarda adacıklar veya büyük bölümler halinde ısı kaçakları oluşur. Bu da fazladan enerji tüketimine ve dolaylı maliyetlere neden olur. Mantolama yapılınca binanızın dışında bir bariyer oluşur ve ısı kayıplarına yol açan boşluklar-çatlaklar doldurulur. Şah Yapı İnşaat olarak modern tekniklerle yaptığımız ısı yalıtımı uygulaması size %50 enerji tasarrufu sağlayacak.

 

2) Nemlenmeyi (Rutubeti) önler 

Rutubet binanızın duvarlarında küf ve mantar oluşumuna yol açabilir Rutubetlenmr büyük oranda nem artması ve yoğuşmadan dolayı meydana gelir.

Isı izolasyonu yoğuşmayı önleryerek duvarlarda bakteri ve küf oluşumunun önüne geçer.

3) Ses yalıtımı sağlar

Dış cephe mantolaması dışarıdan gelen yüksek desibelli rahatsız eden sesleri bir ölçüde azaltır. Hava oluşumlu ses izolasyonu sağlar ve yapının içindeki hayat kalitesini yükseltir.

 

4) Çevreyi korur

Malesef Türkiye’deki binaların yalnızca %10’unda ısı yalıtımı bulunuyor. Bütün binaların ısı yalıtımlı olması ile yılda 15 milyar TL değerinde bir enerji tasarrufu ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamak mümkündür.

 

Categories: Dış Cephe Mantolama